Tortë me fiq të thatë

  1. 4 vezë

  2. 1 pako me fiq te thatë Palma 

  3. 100 gr gjalpë

  4. 170gr sheqer

  5. 250 gr miell

  6. 125 gr kos i pasterizuar

  7. 1 qese maja 

  8. 1 gotë rum

Përgatitja

Prisni në copa të vogla fiqtë dhe lageni me rumin.Përzjeni vezët me sheqerin.Shkrini gjalpin në zjarr shumë të ulët dhe shtojani kompostos.Bashkoni miellin me kosin , majanë dhe copat e fiqëve.Hidheni përbërjen në një tepsi ku bëhen tortat , mjaft të madhe. Lëreni në furrë rreth 40 minuta në 180 grade, bëni provën e pirunit përpara se ta nxirrni nga furra ( në se është e bërë mirë apo jo)

40 MINUTA

5 PERSONA